A mindössze 39 éves szakember későn, 13 esztendősen kezdett kosárlabdázni, és csak hat éven át játszott. Nagyon hamar, már 17 évesen belekóstolt az edzősködésbe egy kicsi isztambuli egyesületnél. Nem sokkal később már a török topklub, a Fenerbahce alkalmazottja volt, ahol elkezdett lányokat edzeni. Szinte minden korosztályt végigjárt, az U12-esektől indulva egészen a felnőttekig, hogy aztán 2011-ben és 2012-ben már a török női felnőtt válogatottnál dolgozzon másodedzőként! A 2011-es Európa-bajnokságon ezüstérmet szerzett a csapat, egy évvel később pedig ott lehetett a londoni olimpián is.
– Az ötkarikás játékok után elvégeztem a kötelező katonai szolgálatot, majd a Darüssafaka férfi csapatánál folytattam edzői karrieremet – mondta Alper Koc. – Ott is végigjártam szinte az összes utánpótlás korosztályt, és voltam David Blatt másodedzője a felnőtteknél, amikor a csapat az Euroligában szerepelt! Pár év után aztán visszatértem a Fenerhez, itt töltöttem az utolsó három szezonomat: az elsőben az U18-as csapat, a másodikban a másodosztályú együttes vezetőedzőjeként dolgoztam, majd a legutóbbi idényben Marina Maljkovic munkáját segítettem másodedzőként a felnőtteknél, akikkel idén áprilisban megnyertük az Euroligát.
Akadémiánk szakmai és stratégiai igazgatója, Rátgéber László nagyon jól ismeri Alper Kocot, hiszen a 2010-2011-es szezonban a Fenerbahce vezetőedzője volt, a fiatal török szakember pedig akkor már a klubnál bontogatta szárnyait, és a másodedzője lett. Természetesen nagyon jó véleménnyel van róla, nem lehet véletlen, hogy már négy (!) Euroliga-győztes tréner segítője is volt: Rátgéber László (2009 – Szpartak Moszkva), David Blatt (2014 – Maccabi Tel-Aviv) és Marina Maljkovic (2023 – Fenerbahce) mellett ugyanis Roberto Íniguez másodedzőjeként is tevékenykedett (2012 – Ros Casares Valencia), nem mellesleg nyolc évig a világ legjobb játékosaival dolgozhatott együtt!
„Rátgéber Lászlóval és Ernest Radjennel a Fenerbahcénál találkoztam, és nem csak kiváló edzőket, hanem remek embereket, barátokat ismertem meg személyükben. László nagyon fontos szerepet tölt be az életemben, sok mindent másképp látok azóta, amióta együtt dolgoztunk. Szerintem sokan nem is tudják Magyarországon, hogy mekkora tisztelet övezi Törökországban, és mint első külföldi edző, mekkora hatása volt! Emlékszem, milyen jó munkát végzett a Fenernél: két héttel a bajnokság után kezdődött az Európa-bajnokság, a török válogatott kezdő ötösét pedig klubcsapatának a játékosai alkották. Nem csak az akkor megszerzett bajnoki cím, hanem a válogatott ezüstérme is jelzi, mennyire fantasztikusan dolgozott, mennyire kiválóan fel voltak készítve a lányok! A mai napig biztos vagyok benne, hogy ha nincs Diana Taurasi igazságtalan doppingbotránya, már akkor megnyerjük az Euroligát, hiszen 16-0-val álltunk – nem kellett volna rá tizenkét évet várnunk.”
Alper Koc azóta is folyamatosan tartja a kapcsolatot Rátgéber Lászlóval, 2016-ban a bajai nemzetközi kosárlabdatáborba is ellátogatott: „Ennek érdekes a sztorija: László hívott, hogy jöjjek, én viszont mondtam neki, hogy nem tudok, mert most volt az esküvőm. Azt válaszolta, hozzam csak magammal a feleségemet! Így is lett!”
A család azóta három tagúra bővült, Kocnak van egy tüneményes 6 éves kislánya. Miután a család nagyon fontos számára, úgy tervezi, hogy felesége és gyermeke is Pécsre költözik.
– László öt évvel ezelőtt is hívott az Akadémiára, de akkor nemet mondtam. Most viszont úgy éreztem, eljött az idő, ismét vele szeretnék dolgozni! Tudom, mit jelent ez az Akadémia, tudom, hogyan fejlődött évről évre mind az edzői stábot, mind az infrastruktúrát illetően, ezért azt gondolom, hogy ez egy kiváló hely egy edző számára. Szerettem volna részese lenni ennek a fejlődésnek, és nem utolsósorban szeretném megmutatni Lászlónak, hogy mennyit tudok ma már a kosárlabdáról!
Nagy szeretettel köszöntünk a Nemzeti Kosárlabda Akadémián, érezd magad otthon, Alper!