Mikor Rátgéber László megálmodta a szabadtéri kosárpályák tervét, így képzelhette el: a három kosárpályát a jó idő beköszöntével birtokba vették a kosarazni vágyók, délutánonként pedig sokszor egyszerre akár 100 játékos és néző van jelen a pályán, egy amatőr városi bajnokság is elindult, pezsgő, organikusan szerveződő kosaras élet alakult ki Pécs legkorszerűbb szabadtéri pályáin. „Két ember biztos nagyon örülne, ha itt lehetne. Amikor elképzeltem a pályákat, azt gondoltam, Fűzy Ákos képmása az egyik oldalról, Horváth Juci képmása a másik oldalról nézhetné, hogy ez a sok gyerek kosárlabdázik” – mondta egy éve, a pályák felavatásakor Rátgéber László, aki válogatott csapatkapitány játékosát húsz, barátját és edzőtársát négy éve veszítette el. A pályák a két tragikusan elhunyt pécsi kosárlegendának állítanak méltó emléket azzal, hogy mindenki számára nyitva állnak, aki ki szeretné próbálni a sportágat, vagy a nagy pécsi elődök nyomdokain haladva profi kosárlabdázóvá szeretne válni.
A Rátgéber Akadémia edzői a nyári szünetben itt vezényelnek edzéseket, egyéni képzéseket játékosaiknak, hiszen a szabadtéri pályákon való játék ugyanannyira szerves részét képezi egy kosárlabdázó fejlődésének, mint a csarnokokban végzett munka. Nem véletlen, hogy a komoly kosárlabda-kultúrájú nemzetek terei, utcái tele vannak palánkokkal, a kültéri pályákon zajló csatában edződnek a jövő bajnokai. A pálya emellett nem csak az utánpótlássportot szolgálja: a Berek utcába kortól és nemtől függetlenül jönnek a kosarazni vágyók, csapatokba szerveződve órákon át tartanak a kiélezett derbik. Közben a lelátókon családok beszélgetnek, gyerekek szaladgálnak, régi ismerősök találnak újra egymásra. Neves játékosok és edzők is rendszeresen lejárnak a pályákra, egy jó beszélgetésre és közös játékra, Rátgéber László is rendszeresen megfordul a kosarasok között.
Ahogy Prof. Dr. Bódis József, a Pécsi tudományegyetem rektora egy éve, az ünnepélyes pályaavatón hangsúlyozta, hogy a Rátgéber Akadémia szabadtéri pályák létrehozásáról szóló terve találkozott az egyetem azon elképzelésével, mely szerint a PTE élénkíteni szeretné a pécsi sportéletet, ezért az egyetem részéről mindenki egyöntetűen a közös ügy mellé állt. A szabadtéri pályák tervét támogatta a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége is, a modern kosárpályák tao-támogatásból valósulhattak meg. Az így létrejött kosaras „ékszerdoboz” pedig egy év alatt igazi közösségi térré alakult, és ahogy az átadáskor a pályáknak otthont adó Egészségtudományi Kar dékánja, Prof. Dr. Betlehem József is hangsúlyozta: az új, modern pályák létrehozása és az általa kialakuló közösség olyan szervezőerőt jelenthet, mely sokakat az egészséges életmód felé vihet.