Juhász Dorka 2016-ban az év utánpótlás-kosárlabdázója lett, Rátgéber László pedig korábban már többször kiemelte, olyan jó képességű és adottságú kosárlabdázóval az elmúlt 25 év alatt Pécsett még nem találkozott, mint Juhász Dorka. A korosztályos válogatott a múlt szezonban bemutatkozott a felnőtt női A-csoportos mezőnyben és az Európa-kupában a PEAC-PÉCS színeiben. Nyár végén viszont új kihívással kellett szembesülnie a pécsi tehetségnek: hogyan tud felállni egy olyan súlyos sérülésből, mint a keresztszalag-szakadás. „A mélypont a műtét utáni időszak volt, amikor három hétig csak mankóval közlekedhettem. Utána már jöttek kisebb sikerek a rehabilitációban, elkezdhettem járni, később futni, melyek mindig újabb löketet adtak. Most már ott tartok, hogy újra kosárlabda-mozgásokat végezhetek kontaktus nélkül, ez nagyon jó érzés.”
Dorka nagyon tudatosan kezdte el a rehabilitációs folyamatot, a sérülése után szakemberek segítségével felépített programot végez annak érdekében, hogy visszatérhessen a pályára. „Az soha nem fordult meg a fejemben, hogy vége a kosárlabda pályafutásomnak. Először tartottam a műtéttől, de jó kezekbe kerültem Dr. Tállay Andrásnál. A műtét jól sikerült, és onnantól kezdve csak a gyógytornára kellett összpontosítanom.”
A válogatott játékosnak a teljes szezont ki kell hagynia, de már fokozatosan elkezdheti a kosárlabda-mozgásokat. „A műtétet végző orvosom felhívta a figyelmünket arra, hogy a teljes gyógyulási idő 9 hónapot vesz igénybe, nem kell sietni sehova. Hat hónap telt el a műtét óta, a gyógytorna és az úszás szerepét egyre inkább átveszi a kosárlabdapályán és a konditeremben végzett munka.”
És hogy mikor láthatjuk Juhász Dorkát újra a kosárpályán? „A novemberben kezdődő szezont szeretném teljes értékű játékosként kezdeni az amerikai egyetemi csapatomban. Mivel a nyárra még nem leszek 100%-os állapotban, ezért erre az idényre le kellett mondanom a válogatottságot."
A Rátgéber Akadémia neveltje keresztszalag-szakadása után nagy döntést hozott: a tanulásra is fókuszálva a világrangsorban a legjobb száz egyetem között található Ohio State University-n folytatja pályáját. „A sérülésem után fogalmazódott meg bennem igazán, hogy Amerikában szeretném folytatni a tanulmányaimat. Januárban voltunk a szüleimmel egy amerikai körúton, ahol megnéztünk három egyetemet. Az utóbbi időben már azt volt nehéz eldönteni, melyik egyetemet válasszam. Voltak európai ajánlataim is, de úgy éreztem, ez egy különleges lehetőség számomra. Úgy érzem, hogy az Ohio State Egyetemen megvannak azok a feltételek és szakemberek, amire szükségem lesz a rehabilitációm folytatásához és az egyéni fejlődésemhez. Nagyon nagy élmény volt ott lenni a húszezres csarnokban az egyetemi csapat meccsén, több mint tízezer szurkolóval. Láttam a lányokat játszani, megtapasztalhattam az edzői stáb hozzáértését, ez is sokat segített abban, hogy el tudjam képzelni a helyem a csapatban. Úgy érzem, hogy a szüleim is megnyugodtak a látottak alapján, és tudják, hogy jó helyre kerülök.”
A szakirány pedig a sportpszichológia lesz. „A sportpszichológia már régóta tetszett nekem, de a sérülésem következtében még inkább közelebb került hozzám. Többször beszélgettem a sportpszichológusunkkal a műtétem előtt, és nagyon megtetszett ez a munka. Nagyon élvezném, ha én is segíthetnék majd más sportolóknak a jövőben.”
Dorka 2012-től a Rátgéber Akadémián nevelkedett, innen indult a karrierje. „Nagyon sok élményem volt az Akadémián. Az egyik legnagyobb, mikor Pécsett rendezték a Kadett Döntőt, és bronzérmet szereztünk. Én minden egyes az Akadémián eltöltött évemet nagyon megbecsülöm, köszönöm a lehetőséget és azoknak az edzőknek a munkáját, akik velem foglalkoztak. Nagyon sok élmény köt ide és nagyon szerettem Pécsen játszani, de most úgy éreztem, hogy váltanom kell. Ez egy nagy lehetőség számomra.”
A válogatott kiválósággal kiemelten foglalkozott Akadémiánk vezetője, Rátgéber László és Imreh Ajtony, akik végigkísérték Dorka pályáját serdülő korosztálytól a felnőtt csapatig. „Csapat és egyéni szinten Ajtonnyal dolgoztam évekig, ő lett a „második apukám” az évek során és ő nevelt felnőtt szintű játékost belőlem. Emellett Rátgéber László és Zalay Zoltán is tartott egyéni képzéseket nekem. A PVSK-ban kezdtem kosárlabdázni, de az Akadémián nőttem fel. Nagyon jól éreztem magam a korosztályos csapataimban, sok szép emléket szereztünk az évek során. Izgalmas volt, hogy nem csak pécsi csapattársaim voltak, hanem más városból és országból is jöttek lányok az Akadémiára. Lehetőséget kaptunk, hogy játékossá váljunk.Úgy érzem, nagyon jó munka folyik a Rátgéber Akadémián az utánpótlás-nevelésben is, és remélem, hogy az új csarnok felépülését követően még több korosztályos válogatott kerülhet ki Pécsről.”
Dorkára a rehabilitációja mellett más komoly feladat is vár a közeljövőben. „Az érettségi májusban kezdődik, ez most egy nagy feladat az életemben. A tanulás mellett a következő időszak továbbra is a kőkemény munkáról is fog szólni. Úgy néz ki, hogy az érettségi után egy hathetes nyári iskolában vehetek részt Columbusban. A nyár folyamán az NCAA szabályok szerint, nem lehet csapatedzéseket tartani, így egyénileg fognak velem foglalkozni. Ez alatt az idő alatt talán még könnyebb is lesz hozzászokni az új élethez a szüleim nélkül.”
Dorka a nyáron költözik Ohióba, Pécsett legközelebb decemberben láthatjuk. „Karácsonykor haza fogok jönni a családomhoz, jövő nyáron pedig szeretnék csatlakozni a válogatotthoz, mert, ahogy máshol is kihangsúlyoztam, nekem a nemzeti válogatott az első, és ezt az amerikai edzők is tiszteletben tartják. Hogyha szükség lesz rám és igényt tartanak a játékomra akár az U20-as, akár a felnőtt válogatottban, akkor szeretnék hazajönni és képviselni a hazánkat.”
Sok sikert kívánunk Dorkának pályafutása folytatásához!