Rátgéber László kosárlabda-mesteredző az alapkőletételt mérföldkőnek nevezte. „Több évtizede álmodozok arról, hogy valahol Európában, esetleg Magyarországon megépül egy világszínvonalú kosárlabda utánpótlásképző komplexum. Nagyon szerencsés helyzetben vagyunk, hogy épp itt, Pécsett épül meg ez a csarnok” – mondta el a beruházás megvalósulásáért több mint tíz éve dolgozó Euroliga-győztes edző, aki szerint a sikerhez nem elegendőek a vezető nagyratörő álmai, a támogatóknak, valamint a szervezet valamennyi munkatársának azonosulni kell a célokkal; építkezni, értéket létrehozni, erősíteni a közösséget és harcolni érte. A Rátgéber Kosárlabda Akadémiára utalva úgy fogalmazott a vezető: "ezzel az infrastrukturális fejlesztéssel végre egy igazi kiválósági központtá válhatunk".
A Rátgéber Akadémia 2011 óta működik Pécsett saját létesítmény nélkül, a városban összesen tizenkét különböző teremben heti több mint száz órát edzenek az Akadémia sportolói. A Rátgéber Akadémia kitűnő szakmai munkát folytat, ahogy az alapkőletételen Szalay Ferenc, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke is kiemelte, a 13 magyar kosárlabda-akadémia és összesen 33 sportszervezet auditjának eredménye szerint a pécsi a második helyen szerepel a minőség tekintetében. Az auditon mindössze két akadémia szerzett „A” minősítést, a Rátgéber Akadémia eddigi munkája alapján pedig a legjobb olyan utánpótlás-műhely, ahol férfi és leány kosarasok képzésével is foglalkoznak. Hiányosság az audit során az infrastruktúra, a megfelelő minőségű létesítmény tekintetében mutatkozott, a Nemzeti Kosárlabda Akadémia megépülésével viszont világszínvonalú csarnokot kap az utánpótlás-nevelő műhely, mely még magasabb szintre emelheti a szakmai munkát. „Célunk a szökés a középszerűség elől, hogy a stratégiánk és a kultúránk álljon az a reménykedés és a hit hátterében. A reménykedés és a hit alakítja az emberek viselkedését, a viselkedés a szokásokat, az pedig már maga a jövő” – tette hozzá az alapkőletételkor Rátgéber László.
(Az országos audit eredménye: a Rátgéber Akadémia 21-es kóddal a második helyen szerepel. Sötétzölddel láthatóak az „A” minősítést szerzett akadémiák, utána a „B”, „C”, „D” és „E” besorolású szervezetek)
A Nemzeti Kosárlabda Akadémia létesítménye három 30x18 méteres pályával, 400 fős lelátóval rendelkezik majd, amely további 1500 ember befogadására bővíthető - sorolta a beruházás részleteit Boros Anita, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) vagyongazdálkodásért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: a tervek szerint a jövőben egészségügyi rehabilitációs funkcióval is kiegészülő akadémia része lesz egy 60 fős kollégium, a létesítményhez kapcsolódó kiszolgáló helyiségekkel és előadótermekkel együtt. "Gyermekek! Ez nektek készül!" – mondta Rátgéber László az ünnepélyes alapkőletételen nagy számban jelenlévő fiatal kosarasoknak, akik a sportkomplexum felépülésével a legmagasabb szintű szakmai munkát végezhetik majd a legprofesszionálisabb edzésfeltételek mellett, a legmodernebb tudományos háttértámogatással és eszközparkkal.