Ian Whittell nevével 1995 óta olyan kiváló médiumoknál találkoztunk, mint a France Presse, Associated Press, Reuters hírügynökségek, a BBC, ESPN, Sky Sports tv-csatornák, vagy a The Sun, The Times, Sunday Times újságok. Több ezer sporteseményről tudósított, olimpiákról, labdarúgó világbajnokságokról, NBA-döntőkről, Super Bowl-okról, a Tour de France-ról, mindezek mellett pedig olyan világhírű sportolókkal készített exkluzív interjúkat, mint Michael Jordan, José Mourinho, vagy Lance Armstrong.
Természetesen kihasználtuk az alkalmat, és ha már a Rátgéber Akadémia vendége volt, egy rövid beszélgetésre invitáltuk a konferencia egyik szünetében.
– Többször volt már Budapesten, de tudtommal első ízben jár Pécsett. Milyen benyomást keltett Önben városunk?
– Igen, először vagyok itt, de Pécsről már hallottam korábban, méghozzá egy számomra nagyon fontos esemény miatt. Manchesterben élek, évtizedek óta a Unitednek szurkolok, ezért soha nem fogom elfelejteni az 1990. október 3-i PMFC–Manchester United KEK-mérkőzést, az volt ugyanis az első nemzetközi idegenbeli szereplése kedvenc csapatomnak, miután a Heysel-stadionhoz köthető tragédia miatti eltiltás lejárt az angol csapatok számára. Otthon 2-0-ra, itt 1-0-ra nyertünk, azóta mindig szívesen gondolok Pécsre, és örülök, hogy most személyesen is itt lehetek!
– Méghozzá egy rangos nemzetközi konferencián. Mi köti a kosárlabdához?
– Már fiatal újságíróként megismertem Németh Lászlót, követtem a pályafutását, és büszkén mondhatom, hogy már nagyon sok éve jó barátságban vagyunk. Természetesen az évek során nem csak vele, hanem különböző stábtagjaival is baráti viszonyt ápolok. Mondanom sem kell, nagyon jó munkát végzett László, hiszen nem mindenki mondhatja el magáról, hogy két későbbi NBA-edző is volt a segédedzője pályájuk elején, de Nick Nurse és Chris Finch személyében ő büszkélkedhet ezzel is! Több amerikai újság is érdeklődött nálam azóta, hiszen mindenki számára érdekes a két, most már sztáredző NBA-ig vezető útja. Azonos volt a karrierjük felépítése az angol válogatottól az európai klubcsapatokon át a G-League-ig és az NBA-ig. Érdekes, és ezen a mai napig szoktunk viccelődni, hogy Nick volt Chris segítője a 2012-es olimpián az angol válogatottnál, majd Chris lett Nick segítője a Toronto Raptorsnál a 2020-2021-es szezonban. Emiatt mindig felvetődik a kérdés, melyik a jobb edző kettőjük közül? Erre nem tudunk választ adni, maradjunk annyiban, hogy minden elismerés Németh Lászlóé, aki megtalálta és felkarolta őket fiatal korukban!
– Miközben beszélgetünk, a Nemzeti Kosárlabda Akadémián javában zajlik a IV. Nemzetközi Kosárlabda Konferencia. Kérem, végezetül mondjon nekünk erről is pár szót.
– Elképesztő infrastruktúrát találtam itt! Jártam már sok helyen a világon, de kevés ilyet láttam. A szervezés kitűnő, az előadók úgyszintén, örülök, hogy egy ilyen rendezvényen itt lehetek. Egy dolgot üzennék a pécsieknek és a magyaroknak: legyenek büszkék, és támogassák azt a munkát, ami itt folyik, mert ha csak Juhász Dorkára és James Nnajira gondolok, akiket az idén draftoltak a tengerentúlon, azt látom, hogy világklasszisok léptek ki innen, és ezzel feltették Pécset és Magyarországot a világ sporttérképére!