Az U20-as fiú csapatunk bajnoki címe után meggyőző teljesítménnyel utasították maguk mögé a mezőnyt a kadett fiúk is az országos döntőben. Mind az öt meccsüket megnyerték, jellemző, hogy az elődöntőben és a döntőben is kereken húsz ponttal voltak jobbak aktuális ellenfelüknél: a Honvédot 98-78-ra, a Paksot 77-57-re múlták felül. A csapatnak járó aranyérem mellett az egyéni elismerések sem maradhattak el, a döntő MVP-je Lukácsi Gábor lett, az All Star-ötösbe bekerült Angyal Medárd, és kiemelkedő teljesítményt nyújtott a tornán Fonyó Botond is.
– Ez a csapat a Paks ellen játszotta a szezon első mérkőzését, s akkor, október elején ellenfelünk közel harminc ponttal vezetett ellenünk, végül héttel meg is nyerte a meccset. Most, a bajnoki döntőben ismét találkoztunk, és húsz ponttal mi győztünk! Óriási gratuláció jár a paksiaknak, és külön az edzőjüknek, Jan Pavlíknak a döntőn nyújtott teljesítményért. Mi megszereztük az első helyet, de számunkra nem az aranyérem a legfontosabb, hanem a fejlődés, ami kézzel fogható! – fogalmazott Akadémiánk szakmai és stratégiai igazgatója, Rátgéber László.
Játékosaink fejlődése töretlen volt a szezon során, ennek a folyamatnak pedig több összetevője van. Az egyik legfontosabb az, hogy a többi csapatunkhoz hasonlóan az U16-osok is jobban meg lettek versenyeztetve nemzetközi szinten, mint a hazai porondon, s olyan rangos nemzetközi tornákon vehettek részt, amelyeken az európai topklubok csapataival játszhattak – ezeken a meccseken pedig felmérhettük, hol tartunk mi, hol tart az elit, miben és mennyit kell fejlődni annak érdekében, hogy még közelebb kerüljünk hozzájuk.
– Ezek a fiúk játszottak a Real Madrid ellen, szoros meccset vívtak az Armani Milánóval, kétszer legyőzték a Bayern Münchent, és pariban vannak a délszláv nagycsapatokkal! Számunkra ez a mérvadó! A játékosaink folyamatosan fejlődnek az Akadémia nemzetközi szinten is egyedülálló lehetőségeinek, erőforrásainak köszönhetően – mondta Rátgéber László.
Nagy kérdés, és nem csak az akadémiai rendszer, hanem a teljes magyar kosárlabda szempontjából, hogy miként lehetne közelebb kerülni az európai elithez!
– A nemzetközi tornákon világosan látszott a trend, az út, amely a sikerhez vezet! Míg nálunk az utánpótlásban nincsenek külföldi játékosok, a Real Madridban például nyolc délszláv, afrikai, valamint balti országokból származó kosaras van a keretben, a Barcelonában pedig hat! Amikor megkérdeztük a Barcelonát, hogy miért van náluk hat külföldi, azt válaszolták, azért, hogy a hat spanyol általuk jobb legyen! Továbbá a nem hivatalos BEK-döntőn, amelyen a Real Madrid legyőzte a Bassanót, spanyol és olasz oldalon is jó néhány külföldi szerepelt. Látni kell, hogy ezek a klubok így emelik fel a tehetségeiket: a külföldieket eszközként használják fel, nekünk pedig tanulnunk kell ebből! Ha megnézzük a magyar utánpótlás válogatottakat, vagy éppen ezt a kadett tornát, látjuk, hogy nagyon kevés két méter feletti játékosunk van. A magasságot pedig nem lehet tanítani! Szükség van külföldiekre, mert ha a magyarok nem tanulnak meg megfelelő felállásban, formációban, igazi centerrel játszani, akkor a későbbiekben sem vehetik majd fel a versenyt az európai topcsapatokkal – magyarázta Rátgéber László, majd kihangsúlyozta, az is nagyon fontos kérdés, hogy miként lesznek A-csoportos, illetve felnőtt válogatott játékosok a tehetségekből. – Ezekben a fiúkban van tehetség, van kurázsi, vannak köztük olyanok, akikből első osztályú és felnőtt válogatott játékos lehet. De ahhoz, hogy ez megvalósuljon, kell egy felvevő piac is! Nyitottnak kell lennünk, lehetőséget kell adnunk a magyar fiataloknak, mert csak ez szolgálhatja a magyar kosárlabdázás érdekeit!