Tóthfalun, mely 15 percre van Magyarkanizsától sikeresen működik egy labdarúgó akadémia, ahol már 69 magyar ajkú srác focizik. Apró Attila, a Nyers István Labdarúgó Akadémia szakmai vezetője felkérte Akadémiánk vezetőjét Rátgéber Lászlót, indítsunk be egy délvidéki Rátgéber Kosárlabda Akadémiát leány csapattal, amit természetesen nagy szeretettel a mester el is vállalt.
Az Ivica Mavrenski és Zalay Zoltán által tartott edzésre körülbelül 40 kislány jelent meg a környező klubokból, Szabadkáról, Topolyáról és Zentáról. Rátgéber mester bevezetése után az akadémiánk két kiemelkedő szakembere kiváló hangulatú 2 órás foglalkozást tartott a lányoknak, sok gyakorlattal, versennyel és játékkal. Az összes lány Rátgéber Akadémiás mezt kapott, az ügyesebbek és a versenyek győztesei pedig Rátgéber Akadémiás labdákat. Nagyon sok tehetséget láttunk az 1998/99-ben, 2000-ben és a 2001-ben született lányok között.
Az edzés után átbuszoztunk Tóthfalura a labdarúgó akadémiára, ahol bemutatták az ottani infrastruktúrát és a működési rendszert, amely szenzációs. Ezek után a szakemberek összeültek átbeszélték az együttműködési lehetőségeket és arra jutottak, hogy az 1998-ban születettekből csinálnak egy válogatott csapatot. Ez a csapat Magyarkanizsán február hónapban akár már Rátgéber Akadémia Tóthfalu néven megütközhetne a Rátgéber Akadémia Pécs serdülő Adria Ligás csapatával.
A későbbiekben pedig megmérkőzhetne a Rátgéber Akadémia Szigetvár, a Rátgéber Akadémia Kozármisleny, vagy akár a Rátgéber Akadémia Marosvásárhely csapatai ellen. Tóthfalun a program végét egy közös finom ebéd jelentette, ahol együtt lehettek a gyerekek, edzők, szülők és vezetők. Úgy búcsúztunk, hogy nemsokára találkozunk...
Óriási kiaknázatlan térségek vannak arrafelé és egy dolgot nem szabad elfelejteni, hogy Szabadkának és Topolyának nagyon nagy hagyományai vannak kosárlabdában és rengeteg válogatott játékost neveltek ki az akkori jugoszláv válogatottnak. Az NBI-es játékosok számát pedig több százra tippeljük. Ez a női kosárlabda szempontjából egy rendkívül termékeny vidék és emlékezzünk csak vissza, sokan a kilencvenes években Magyarországon is megfordultak, például a többszörös magyar bajnok Anitics Lívia, vagy éppen Slavica Vojnic és Eleonóra Wild Szabadkán nevelődtek ki, míg Francia Melinda Topolyán. Ők mind felnőtt jugoszláv válogatottak voltak, így a magyarban nem játszhattak. Még több szabadkai magyar útlevéllel is rendelkező jugoszláv válogatott érkezett később hazánkba, emlékezzünk csak Djelmis Angélára vagy Szemerédi Krisztinára. Ne feledjük, hogy a még mai napig aktív kiváló délvidéki szakember, Földi Sándor volt a szabadkai leány kosárnevelés egyik főzászlósa. Földi, Anitics és Djelmis Pécsett is dolgoztak, játszottak.
Remélhetőleg ez a kezdeményezés elősegíti majd a toborzást a tóthfalui leány kosárlabda akadémia indulásánál. Kettő helybéli, ismert és tapasztalt szakember már el is kezdte járni a helyi és környékbeli iskolákat, toborzás céljából.
Sok sikert kívánunk nekik és reméljük a folytatás következik... Néhány hét múlva újból Magyarkanizsán.